De Boomspiegels van Anna
In de haakse bocht van de Irisstraat liggen de twee prachtige boomspiegels van Anna. Haar tips in een notendop: voldoende goede tuinaarde, regelmatig mest en water geven en de bodem bedekt houden. En natuurlijk: zorg en aandacht.
Aanleg
De gemeente heeft in het voorjaar van 2025 de boomspiegels laten vergroten. “Het plan was om zo’n 30 cm zand af te graven en vervolgens zo’n 30 cm bemeste tuinaarde te storten”, vertelt Anna. “Bij de boomspiegel van nr. 8 is dat niet gebeurd. Er is slechts zo’n 10 cm afgegraven en bijgestort. Ik zag dat toen het al te laat was en heb vervolgens expliciet gevraagd om bij de boomspiegel van nummer 10 wel te werken volgens opdracht. Die boomspiegel is er beter aan toe. De planten hebben minder snel water nodig.”
Verzorging
Hoe pakt Anna de verzorging aan? “Ik heb vorig jaar en dit jaar korrels gestrooid die een mix zijn van koeien- en kippenmest. Het is ook belangrijk om tijdig water te geven. Tot nu toe lukt het om opgevangen regenwater te gebruiken. De bodem bedek ik met boomschors. Dat zorgt ervoor dat het water beter vast gehouden wordt en zorgt ook voor een verbetering van het bodemleven. Om dezelfde reden laat ik in het najaar afgevallen bladeren liggen. Helaas haalt de onderhoudsploeg van de gemeente in het najaar niet alleen het gevallen blad weg, maar deze zomer ook de boomschors.”
Het opschot van de boom knipt Anna weg: “Zo zorg je ervoor dat er meer energie naar de planten gaat.”
Hoe mooi de boomspiegel ook is, helaas zijn er nog steeds mensen die sigarettenpeuken, blikjes en ander afval in de boomspiegeltuintjes dumpen. “Regelmatig opruimen voorkomt dat het meer vuilnis aantrekt. Ook denken mensen dat een boomspiegeltuin een pluktuin is. Hoe ik hier een oplossing voor moet vinden is nog een vraag.”
Planten in Anna’s boomspiegeltuin
- Rode valeriaan. Rode en roze; na de bloei kortknippen en hij bloeit weer; hij kan ook op andere plekken opkomen.
- IJzerhard.
- Smeerwortel. Na de bloei kortknippen, zodat nieuwe scheuten opkomen.
- Grote maagdenpalm.
- Opgekweekte goudsbloemen. Oranje en zachtgeel; zaaien zichzelf uit als je het zaad niet opvangt.
- Ooievaarsbekgeraniums. Winterharde en of wintergroene: wit, roze, lila en paars.
- Campanula.
- Leliegras. Nog geen bloei, wel een mooie pol.
- Akelei. Verschillende kleuren; zaait zichzelf uit als je het zaad niet opvangt.
- Spirea japonica. Heeft meeldauw en hij wordt eigenlijk wat te groot.
- Korenbloem. Heeft wel meeldauw, maar na de bloei kortknippen en hij bloeit weer.
- Stinkende gouwe. Is aan komen waaien.
- Prikneus.
- Dikkemanskruid.
- Euonymus.
- Dropplant.
- Vrouwenmantel. Na de bloei kortknippen; ook blad wegsnoeien is mogelijk, daarna krijg je weer een frisse pol.

