Hilversum 100  - 100% duurzaam in 2050
Het netwerk van duurzame doeners

Moestuinieren zoals vroeger

In oktober wordt elk jaar de maand van de geschiedenis georganiseerd. Dit jaar is het thema ‘natuurlijk’. Daarom geeft Sanne op zondag 12 oktober een lezing over natuurlijk moestuinieren, zoals vroeger! Deze lezing vindt plaats in het kader van de Duurzame Dagen. Na de lezing neemt Sanne je mee door de historische moestuin van landgoed Jagtlust.

Over de lezing

De meeste groentes die vandaag de dag op ons bord liggen zijn al lang bekend in Nederland, natuurlijk met uitzondering van enkele recente introducées. De boeren en moestuinders die deze groentes verbouwen staan daarmee in een lange traditie. Hoewel de gewassen door veredeling tegenwoordig vaak andere vereisten hebben, is de praktijk in grote lijnen gelijk gebleven. Althans, voor de kleinschalige moestuinder, want een boer uit de zeventiende of achttiende eeuw zou zijn hedendaagse collega niet als zodanig herkennen vanwege de verregaande schaalvergroting en mechanisering. Aan de hand van enkele handboeken die verschenen sinds de zeventiende eeuw geven we een kijkje in de (vroeg)moderne moestuin. We zien welke groentes er verbouwd werden en op welke manier men zaaide, verzorgde en oogstte. De hedendaagse moestuinier komt veel bekende uitdagingen tegen zoals nachtvorst, slakken en droogte. Waar men vandaag soms te gemakkelijk grijpt naar gifkorrels of elektrische kacheltjes, moesten tuinders uit de zeventiende tot twintigste eeuw hun uitdagingen vaak het hoofd bieden zonder deze middelen. In een tijd van toenemende opwarming van de aarde en afnemende biodiversiteit, bieden deze handboeken handvaten om duurzamer te tuinieren op een zintuigelijke en zelfs spirituele manier.

Over Sanne

Sanne Steen is initiatiefneemster van Hilversum Moestuinstad, maar in haar dagelijkse leven is ze historiscus aan de Erasmus Universiteit Rotterdam. Dit voorjaar was ze daarnaast onderzoeksfellow aan het Allard Pierson Museum in Amsterdam, waar ze in de boekencollectie onderzoek deed naar handboeken voor moestuinders uit de zeventiende tot twintigste eeuw.

Over de locatie

De Moestuin van Jagtlust is een historische, ommuurde tuin van 6000 m2, voorzien van een aantal monumentale kassen, een veldschuur en een kleine oranjerie. Ernaast, buiten de scheiwal, ligt een schapenweide van 1,75 ha. De moestuin en de kassen stammen uit het begin van de negentiende eeuw, de veldschuur is nog veel ouder. Het diende als productietuin achter op de buitenplaats Jagtlust. Wat hier door de tuinbaas werd verbouwd, werd in het landhuis opgegeten.Met zijn 320 meter lange monumentale schutting rond de tuin waartegen het leifruit is opgebonden, is het een parel in het cultuurlandschap van ‘s-Graveland. De tuin is ingedeeld in vier kwadranten met ieder een eigen functie: groentetuin, bloementuin, boomgaard en schapenweide.

Zie ook hilversummoestuinstad.nl

Moestuinieren zoals vroeger

12 oktober 2025
14.00 – 15.30 uur

Locatie: Jagtlust, Leeuwenlaan 44A, 's-Graveland

Ik doe mee!
website: sbddesign.nl